»   3. Toruński Marsz Wszystkich Świętych

2017-10-09
Już po raz trzeci zapraszamy dzieci i młodzież wraz ze swoimi rodzicami, katechetami i duszpasterzami do udziału w Marszu Wszystkich Świętych. Odbędzie się on w niedzielę, 29 października.

Oczywiście dzieci i młodzież (a nawet dorośli – jeśli mają tyle Bożej wyobraźni) mogą przebierać się za świętych. Na Marsz prosimy też zabrać balony, chusty, wstęgi oraz instrumenty, które pozwolą
na to, aby nasz przemarsz był słyszalny. Uczniowie szkół podstawowych, którzy przebiorą się za jakiegoś świętego) mogą wziąć udział w konkursie na najwierniejsze/najładniejsze przebranie.

Plan Marszu
12:30 - Msza św. w katedrze pw. św. Janów
13:30 - Przemarsz ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP
Powitanie i dwa słowa od organizatorów
Rozstrzygnięcie konkursu na najwierniejsze/najładniejsze przebranie w kategoriach wiekowych.

Dlaczego idziemy?
Celem marszu jest przypomnienie, że każdy chrześcijanin może liczyć na pomoc tych członków Kościoła, którzy zakończyli już swoją ziemską pielgrzymkę i orędują za nami w niebie. Idziemy
ze śpiewem na ustach, ponieważ wbrew utartym schematom dzień Wszystkich Świętych jest uroczystością bardzo radosną, przypominającą nam, że i my osiągniemy niebo.
Myślimy, że warto dziś przypomnieć sobie sylwetki świętych, którzy tak jak my pokonywali różne trudności życia codziennego i uczyli się wierności Bogu w każdej sytuacji. Ich świętość wynikała z ufności, że pragnienie wieczności jest dzięki Bogu możliwe do spełnienia. Chcielibyśmy przypomnieć, że właśnie ufność pomaga pokonać lęk w wielu sytuacjach i przywraca pokój oraz radość w ludzkich sercach.

Nasza propozycja wynika z poszanowania tradycji kulturowej, kształtowanej przez katolicyzm. Nie jest przeciwwagą wobec współczesnych tendencji obchodzenia listopadowych uroczystości, nie wchodzimy z nikim i niczym w polemikę. Pragniemy wyakcentować treści i wartości obecne od tysiącleci w chrześcijaństwie i przywrócić radosne, ufne spoglądanie w przyszłość, która w świętości została nam obiecana.

Pragniemy, aby Marsz, który wpisuje się już na stałe w kalendarium życia naszego miasta i naszej diecezji, pokazał nam wszystkim postaci tych Świętych, którzy stają się dla nas wzorem i dał okazję
do przyjęcia prawdy, że w drodze do wieczności wszyscy podążamy razem, wzajemnie się wspomagając, niezależnie od stanu.
ks. prałat Marek Rumiński, proboszcz toruńskiej katedry
ks. prałat Wojciech Niedźwiecki, proboszcz parafii mariackiej