Wolni z Maryją

2018-07-19
List bp. Wiesława Śmigla do uczestników Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.

Drodzy bracia prezbiterzy, diakoni i klerycy! Czcigodne siostry zakonne! Kochani Pielgrzymi!

Wśród wielu darów, jakie otrzymujemy od Boga, jest również piesza pielgrzymka na Jasną Górę do Matki Bożej. Jest ona okazją do duchowego wzrostu, odnowienia przyjaźni z Bogiem i sprawdzianem naszego człowieczeństwa. W trudnej drodze, gdy sił zaczyna brakować, trzeba nie tylko myśleć o sobie, ale z miłością pomagać bliźniemu.

„Wolni z Maryją” to hasło tegorocznej pielgrzymki, które w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości zachęca nas do dziękczynienia za Ojczyznę. Jest to również wezwanie do rachunku sumienia, jak korzystamy z daru wolności.

Zwykło się mówić, że pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Zachęcam Was, drodzy diecezjanie, do przeżycia pielgrzymki w takim duchu! Warto wykorzystać szansę i otworzyć się na słowo Boże, które będzie głoszone w drodze. Proszę Was o dar modlitwy, szczególnie tej w czasie Mszy świętej. Wykorzystajcie pielgrzymi szlak do pojednania z Bogiem i ludźmi w sakramencie pokuty i pojednania. Niech Wam towarzyszy dobra intencja Waszej pielgrzymki, a także módlcie się w intencji ludzi dobrej woli, którzy Was przyjmują pod dach. Proszę również o modlitwę w intencji naszej toruńskiej diecezji, za kapłanów, o liczne i święte powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, za naszych misjonarzy oraz za bpa Andrzeja, bpa Józefa i za mnie.

Przewodnikom pielgrzymkowym, kapłanom, klerykom i siostrom zakonnym, służbie porządkowej, diakonii muzycznej oraz służbie zdrowia życzę wytrwałości i mocy Ducha Świętego! Jednocześnie życzę Wam, kochani Pielgrzymi, bezpiecznej drogi, siły oraz radości ze spotkania z Matką Bożą Częstochowską oraz Jej Synem, na którego Maryja zawsze wskazuje i do którego prowadzi!
Na pielgrzymi trud z serca Wam błogosławię i towarzyszę modlitwą.
bp Wiesław Śmigiel

Rok Święty Compostelański »
Rok Święty Compostelański

Rywałd - Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej