Wierny do końca

2012-02-06
fot.
5 lutego br. Msza św. o godz. 13. w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu zgromadziła nie tylko parafian, ale także siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus (potocznie siostry terezjanki), z przełożoną generalną na czele s. Judytą Jankowską. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii świętojakubskiej ks. Wojciech Kiedrowicz.

62. rocznica śmierci ks. Biskupa Adolfa Piotra Szelążka

Eucharystię sprawował w intencji procesu beatyfikacyjnego ordynariusza diecezji łuckiej na Wołyniu ks. bp. Adolfa Piotra Szelążka (1865-1950). Przypomnijmy, że biskup ten zmarł 9 lutego 1950 roku w podtoruńskiej miejscowości Zamek Bierzgłowski i został pochowany pod prezbiterium w kościele św. Jakuba w Toruniu.

Geneza obecności bp. Szelążka pod Toruniem związana była z pobytem w granicach diecezji chełmińskiej księży z diecezji łuckiej. Jednym z nich był ks. prał. Jan Szych, który posługiwał jako kapelan w domu zakonnym sióstr pasterek w Toruniu, a następnie został administratorem parafii św. Jakuba w Toruniu. Parafia ta stanowiła źródło utrzymania zarówno dla bp. Szelążka, jak i grona księży z diecezji łuckiej.

Bp Szelążek wielokrotnie przybywał do Torunia, szczególnie do parafii św. Jakuba. Utrzymywał między innymi bliskie relacje z wybitnym profesorem od historii duchowości prof. Karolem Górskim. W 1947 roku w Toruniu biskup opublikował „Podstawy dotacji duchowieństwa katolickiego w Polsce w okresie przedkonkordatowym”.

Bp Adolf Piotr Szelążek zmarł w Zamku Bierzgłowskim 9 II 1950 roku. Główne uroczystości pogrzebowe miały miejsce w Toruniu. 12 lutego ciało biskupa zostało sprowadzone do Torunia, najpierw do Bazyliki Mniejszej św. Janów, a następnie przeniesiono je do kościoła św. Jakuba. Nieszpory żałobne tego samego dnia w kościele św. Jakuba poprowadził ordynariusz chełmiński ks. bp Kazimierz Józef Kowalski. W poniedziałek 13 lutego Mszę św. żałobną w kościele odprawił Prymas Polski ks. Stefan Wyszyński. Na pogrzeb przybyło ok. 20 biskupów i ok. 300 księży, biskup został pochowany w krypcie kościoła. Pogrzeb biskupa był wielką manifestacją religijną w mieście, jedną z największych w powojennej historii Torunia.

Historia życia ks. bp. Szelążka pokazuje wyraźnie, że był on wiernym pasterzem. Dostrzegali to szczególnie ci, którzy wiele zawdzięczali biskupowi, jego kapłani, siostry terazjanki, a także szerokie grono osób świeckich (świadczy o tym chociażby zachowana bogata korespondencja). I to przede wszystkim oni pamiętali o biskupie po jego śmierci. Każdego roku, w okolicy dnia 9 lutego, gromadzili się w kościele św. Jakuba, przy jego grobie, na modlitwie.

Przez ostatnie dwa lata trwają intensywne prace wokół procesu beatyfikacyjnego ks. bp. Szelążka. W minionym roku zakończyli pracę cenzorzy teolodzy, ich zadaniem było przebadanie drukowanych pism biskupa. Wyniki swoich szczegółowych badań podsumowuje także Komisja Historyczna. Dnia 25.06.2011 roku Konferencja Episkopatu Polski obradująca w Licheniu, na prośbę ordynariusza toruńskiego ks. bp. Andrzeja Suskiego, wyraziła swoją pozytywną opinię na temat rozpoczęcia dochodzenia diecezjalnego.

dk. Waldemar Rozynkowski