»   Otwarcie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. bpa Adolfa Piotra Szelążka

2013-10-07
fot.
W niedzielę 6 października w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu miała miejsce uroczysta sesja otwarcia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka ordynariusza diecezji łuckiej na Wołyniu oraz założyciela Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Wydarzenie to rozpoczęła uroczysta Msza św. o godz. 13, której  przewodniczył i Słowo Boże wygłosił biskup toruński Andrzej Suski. Po Eucharystii nastąpiło formalne otwarcie procesu beatyfikacyjnego. Po przedstawieniu sylwetki ks. bpa Adolfa Piotra Szelążka przez postulator procesu s. Hiacyntę Augustynowicz miało miejsce zaprzysiężenie Trybunału powołanego do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym. Trybunał został powołany dekretem biskupa toruńskiego dnia 18 września br. W jego skład wchodzą: ks. Mariusz Stasiak- delegat księdza biskupa, ks. Miłosz Wardziński- promotor sprawiedliwości, ks. Andrzej Piontkowski- notariusz i s. Dawida Prusińska- notariusz pomocniczy. Na koniec spotkania odmówiono modlitwę o beatyfikację Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka.

Na otwarcie procesu beatyfikacyjnego przybyli do Torunia: liczni kapłani, nie tylko z diecezji toruńskiej, ale także z diecezji ełckiej, płockiej, siedleckiej, ojcowie karmelici z Krakowa, Lublina i Poznania oraz księża z Ukrainy z diecezji łuckiej, rodzina księdza biskupa Szelążka z Łodzi, Starogardu Gdańskiego, Wrocławia oraz ze Stanów Zjednoczonych, prezydent miasta Torunia, władze samorządowe ze Stoczka Łukowskiego oraz pielgrzymi ze Stoczka Łukowskiego i z Podkowy Leśnej, miejsca, w którym znajduje się dom generalny Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

W kościele św. Jakuba spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożego, który zmarł dnia 9 lutego 1950 roku w podtoruńskiej miejscowości Zamek Bierzgłowski.

Dk. Waldemar Rozynkowski

Komunikat »