Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

Obchody jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej

2017-03-25
fot. Anna Głos
Katedra toruńska wypełniła się dziś biskupami, kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi, którzy przybyli, by dziękować Bogu za dar diecezji toruńskiej, która tego dnia świętuje 25-lecie swego istnienia. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Jubileuszową Eucharystię pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio, koncelebrowało 6 biskupów i kilkuset kapłanów.

Na rozpoczęcie Mszy św. bp Józef Szamocki odczytał list Ojca Świętego Franciszka, w którym papież wyraził nadzieję, że jubileusz rozbudzi serca do głoszenia Ewangelii. Ojciec Święty z całego serca udzielił bp. Suskiemu, prezbiterom, osobom konsekrowanym, wiernym świeckim i wszystkim zgromadzonym na uroczystej Liturgii apostolskiego błogosławieństwa.

Bp Andrzej Suski wezwał wszystkich do dziękczynienia za wstawiennictwem NMP, która jako Pomoc Nieustająca jest główną Patronką diecezji oraz za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i błogosławionych wyniesionych na ołtarze przez papieża Polaka. Bp Suski pozdrowił wszystkich zgromadzonych: duchowieństwo i przedstawicieli władz oraz łączących się na modlitwie za pośrednictwem TV Trwam. Dzisiejsza uroczystość jest źródłem wielkiej radości dla każdego z nas. - Chwalmy Pana z radością – mówił bp Suski.

W słowie wstępnym abp Salvatore Pennacchio powiedział, że Maryja, główna Patronka diecezji jest wzorem pokory i wiary. - Maryja uczy nas kroczenia za Chrystusem – mówił abp Pennacchio. Przed 25 laty bp Andrzej Suski zawierzył właśnie Jej losy nowej diecezji. Razem z Nią uwielbiamy Boga za dar Kościoła lokalnego. - Wznosimy dziś do Boga nasze Magnificat za wielkie rzeczy jakie Bóg uczynił diecezji toruńskiej przez te 25 lat – dodał.

W homilii bp Andrzej Suski nawiązując do przeżywanej uroczystości i usłyszanej Ewangelii o zwiastowaniu podkreślił, że jesteśmy wezwani do radości, która rodzi się z doświadczanego dobra, a im większe dobro tym większa radość. - Maryja miała wiele powodów do radości. Wielka radość Maryi ma swoje główne źródło w Jej macierzyństwie – mówił bp Andrzej. Prawdziwej radości nic i nikt nie jest w stanie odebrać. Dziś razem z Maryją radujemy się z dobra, które wyświadczył nam Bóg.

Biskup Suski zaznaczył wartość czasu w historii zbawienia i w Liturgii. W czasie Bóg wkroczył w historię świata i objawił się przez życie i działalność Jezusa Chrystusa. Czas zatem ma wielkie znaczenie dla każdego człowieka kroczącego drogami zbawienia. - Ze związku Boga z czasem rodzi się obowiązek uświęcania czasu, co dokonuje się poprzez obchody jubileuszowe – mówił bp Andrzej.

Przed 25 laty diecezja toruńska decyzją papieża Jana Pawła II rozpoczęła swoje życie w czasie. Wiele wydarzyło się przez te lata. Decyzja papieża miała na celu wyjście naprzeciw nowym zadaniom jakie stawia współczesność. - Czy sprostaliśmy tym zadaniom? - pytał bp Andrzej. Ksiądz Biskup wyraził pragnienie, by uroczystość jubileuszowa rozpalała nasze serca i przynagla nas do świętego życia na większą chwałę Bożą.

Po komunii bp Józef Szamocki w imieniu diecezjan wyraził wdzięczność bp. Andrzejowi, którego wierni nazywają ojcem. - Nie szczędziłeś siebie, dla nas tracąc zdrowie i siły. Dzieliłeś się zawsze z nami swoją dobrocią i mądrością. Spotkania z Tobą zawsze przywracały pokój – mówił bp Szamocki. Podkreślił, że dzięki posłudze bp. Andrzeja wierni diecezji stali się sobie bliżsi. - Zbliżałeś nas do Pana Boga i nawzajem do siebie – dodał podkreślając, że dzięki troskliwemu towarzyszeniu, przez bp. Andrzeja, wiernym bez względu na ich wiek i pozycję społeczną wszyscy idą razem ku przyszłości przygotowanej przez Boga.

Życzenia złożyli także przedstawiciele władz: wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Torunia Michał Zaleski.

Bp Andrzej Suski podziękował abp. Pennacchio za przyjęcie zaproszenia oraz wszystkim biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za obecność i codzienną życzliwość.

Nuncjusz Apostolski wyraził wdzięczność Opatrzności Bożej za możliwość uczestniczenia w uroczystych obchodach jubileuszowych. - Moja obecność tutaj jest obecnością samego papieża Franciszka i w jego imieniu udzielam apostolskiego błogosławieństwa – powiedział abp Salvatore.

Po Mszy św. abp Salvatore Pennacchio odsłonił pamiątkową tablicę upamiętniającą posługę pierwszego biskupa toruńskiego.

Popołudniu o godz. 16 w katedrze Świętych Janów w Toruniu odbędzie się koncert jubileuszowy „Messa di Gloria” Giacomo Pucciniego. Podczas koncertu bp Andrzej Suski otrzyma Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego jako twórca diecezji toruńskiej. - Pierwszy i jedyny pasterz wspólnoty, którą w sześciu dekanatach tworzą wierni z regionu Warmii i Mazur, od 25 lat troskliwie wspiera życie duchowe tej części województwa. Autorytet, wiedza i doświadczenie Ekscelencji Księdza Biskupa kładą nieocenione zasługi w dziele aktywności religijnej, społecznej i kulturalnej mieszkańców tych ziem – czytamy w uzasadnieniu.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w niedzielę 19 marca otworzeniem wystawy poświęconej diecezji toruńskiej. Wystawa potrwa do 17 maja. Kolejnym etapem obchodów jubileuszu diecezji było sympozjum, które odbyło się 23 marca w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu. Podczas sympozjum prezentowana była księga jubileuszowa „Jubileusz Diecezji Toruńskiej. Spojrzenie w przeszłość i w przyszłość”. Centralne obchody to Msza św. w katedrze Świętych Janów oraz koncert jubileuszowy w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Scholi Cantorum Thorunensis i Chóru Astrolabium.

Diecezja toruńska została utworzona przez papieża Jana Pawła II 25 marca 1992 r. Wówczas Ojciec Święty bulla „Totus Tuus Poloniae populus” dokonał reorganizacji struktur Kościoła w Polsce i utworzył 13 nowych diecezji. Pierwszym biskupem nowej diecezji toruńskiej został bp Andrzej Suski, który jako jedyny z ustanowionych wówczas dla nowych diecezji biskupów pełni posługę do chwili obecnej.

xpb/Toruń/KAI

GALERIA ZDJĘĆ - Wiesław Ochotny

GALERIA ZDJĘĆ - Anna Głos

GALERIA ZDJĘĆ - Mateusz Bartkowski/SAI
Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu
Diecezjalna pielgrzymka do Rzymu
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
KWI
17
Nasze spotkania z Janem Pawłem II
Toruń - Centrum Dialogu, godz. 18.00
KWI
20
Toruń - Centrum Dialogu, godz. 9.30
KWI
21
Niedziela Dobrego Pasterza
MAJ
3
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Toruń, godz. 12.00
MAJ
11
Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu
Skrzynka modlitewna »
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.