»   Nagroda dla Szembruka

2017-09-09
Fot. Anna Głos
W Teatrze Letnim w Ciechocinku 9 września miała miejsce uroczystość rozpoczynającą obchody święta dziedzictwa kulturowego w województwie kujawsko- pomorskim. Teatr Letni to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Ciechocinku. Nie bez powodu właśnie tam zainaugurowano 25 Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 roku pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” i przyznano nagrody w konkursie „Dziedzictwo wieków”.

W tym roku Medal Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Hereditas Saeculorum” w kategorii prace konserwatorskie i restauratorskie z rąk Sławomira Kopyścia członka Zarządu Województwa otrzymał ks. kan. Kazimierz Flisikowski proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Szembruku w dekanacie łasińskim oraz współpracujący przy renowacjach kościoła Katarzyna Wantuch-Jarkiewicz, Bartosz Sobolewski i Henryk Taczyński. Medal przyznano za wykonanie prac w kościele filialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gubinach.

Kapituła doceniła, że prace w świątyni zostały poprzedzone badaniami i starannie udokumentowane. Podkreślono osobiste zaangażowanie proboszcza ks. kan. Kazimierza Flisikowskiego oraz włączenie się parafian i ofiarodawców do prac na rzecz ratowania zabytku.
Anna Głos

Warsztaty budowy szopek bożonarodzeniowych