Przypatrzcie się powołaniu waszemu

2007-04-08
W dniach 19 – 21 marca 2007 r. odbyły się w parafii WNMP w Toruniu rekolekcje dla młodzieży z Gimnazjum nr 21.

Tematem wiodącym było hasło: „Przypatrzcie się powołaniu waszemu” i „ Co to znaczy być uczniem katolickim w XXI wieku”? Rekolekcje prowadził ks. diakon Damian Wacławski. Z ramienia szkoły pomagała Elżbieta Burzyńska – katechetka.

W pierwszym dniu rekolekcji, tj. w poniedziałek ks. Damian, wspierany przez kleryka V roku ks. Pawła, mówił na temat odkrywania w sobie powołania, o determinacji, z jaką można przychodzić do Chrystusa i szukać u Niego wsparcia we wszystkich swoich sprawach dnia codziennego.

Następnie młodzież nauczyła się 2 piosenek religijnych, : „Jezus daje nam zbawienie” i „ Mój Zbawiciel”, które stały się dla Niej Credo wiodącym.

Po naukach rekolekcyjnych uczniowie wraz z nauczycielami udali się do kościoła WNMP, gdzie czekali na nich księża wikariusze wraz z księdzem prał. J. Nowakowskim.

We wtorek rekolekcjonista wyświetlił film ukazujący moc grzechu oraz opowiedzenie się za dobrem i trwanie w nim. W kościele w tym dniu było nabożeństwo pokutne prowadzone przez ks. Nowakowskiego i spowiedź święta. W czasie spowiedzi młodzież odmawiała różaniec razem z kapłanami i z nauczycielami.

W trzecim dniu ks. Damian przedstawił prezentację multimedialną Seminarium Duchownego w Toruniu przedstawiającą pomieszczenia seminarium wraz z ich mieszkańcami, zarówno przy modlitwie, nauce oraz na górskich wycieczkach. Księdzu Damianowi towarzyszył również studencki zespół muzyczny (studenci z teologii i geografii UMK), który pomagał i prowadził śpiew z młodzieżą. Po prezentacji multimedialnej zostało przedstawione przesłanie naszego Papieża Jana Pawła II w obrazach na tle Jego umiłowanej pieśni „Barka”. Rekolekcje zakończyły się. Liturgię przygotowała p. Ela, a uczniowie z poszczególnych grup ją poprowadzili. Na Eucharystii czuliśmy się jak w czasie Ostatniej Wieczerzy, gdyż nasi Księża zaprosili wszystkich wokół ołtarza, do prezbiterium. Dla młodzieży było to wielkie przeżycie.

Na zakończenie młodzież dziękowała ks. Damianowi za trud poniesiony dla dobra duchowego i jednocześnie antycypując uroczystość święceń kapłańskich złożyła życzenia Bożego Błogosławieństwa na dalsze lata życia kapłańskiego, zapewniając Księdza o pamięci modlitewnej.

W uroczystości podziękowań uczestniczyły również : starszy Wizytator Kuratorium Oświaty – Anna Jankowska, dyrektor Gimnazjum – Ewa Rojewska i wicedyrektor – Anna Kużel. Wszystkie Panie dziękowały księdzu Damianowi i p. Elżbiecie za przeprowadzenie rekolekcji, a młodzieży życzyły, żeby z tych rekolekcji wyniosła wiele dobra i zawsze za tym dobrem podążała służąc Bogu i człowiekowi. Pani Wizytator zwróciła uwagę młodym na wiszący obraz Jezusa Miłosiernego i poradziła im modlić się do Niego o potrzebne łaski. Sama dała piękne świadectwo zaufania Chrystusowi Miłosiernemu w całym swoim życiu.

Podsumowując te rekolekcje trzeba powiedzieć, że młodzież zachowywała się wzorowo, uczestnicząc w nich poprzez słuchanie słowa Bożego, modlitwę i piękny, zaangażowany, radosny śpiew. Uczniowie Gimnazjum nr 21 czas rekolekcji przeżywali na swój sposób i co najważniejsze uczestniczyli w nich. Oby słowo Boże dziś zasiane wydało w nich plon trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny lub stokrotny.

Rekolekcje Gimnazjum nr 21 zakończyły się sukcesem. Jako katechetka dziękuję za wieloraką pomoc ks. prał. Józefowi Nowakowskiemu, wszystkim kapłanom naszej parafii, ks. Damianowi – rekolekcjoniście i ks. Pawłowi, studenckiemu zespołowi muzycznemu, wizytator Annie Jankowskiej, dyrektor Ewie Rojewskiej, wicedyrektor Annie Kużel, wszystkim wychowawcom i nauczycielom, ale przede wszystkim naszym kochanym uczniom. Wszystkim za wszystko „ Bóg zapłać”.

Elżbieta Burzyńska