»   Polskie drogi do niepodległości - konferencja w Toruniu

2018-03-13
W Toruniu odbędzie się konferencja historyczna poświęcona 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Spotkania konferencyjne odbędą się 21 marca w auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, ul. Droga Starotoruńska 3.
Rozpoczęcie o godz. 11.00.

Organizatorami konferencji są:
– Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”,
– Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu,
– Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

PROGRAM
Pierwsza część konferencji – wykłady – prowadzenie dr Jan Wiśniewski (RODM Toruń).
  • 11:00 – rozpoczęcie i słowo powitania, J.M. Rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka oraz Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski
  • 11:15 – Mocarstwa Światowe wobec kwestii odzyskania niepodległości przez Polskę (prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk - IH PAN w Poznaniu)
  • 11:45 – Środowiska patriotyczne, a wizja niepodległej Polski na początku XX wieku (dr Jan Wiśniewski - WSKSiM, UMK, RODM Toruń)
  • 12:15 – Kościół katolicki w okresie niepodległości (prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski - Przewodniczący Rady Programowej TVP w Bydgoszczy, Dyrektor IHiA UMK w Toruniu)
  • 12:45 – Militarne aspekty odzyskania niepodległości (prof. dr hab. Aleksander Smoliński - UMK w Toruniu)
Przerwa kawowa 13:15-13:45
  • 13:45 – Druga część konferencji – Debata o współczesnym patriotyzmie, prowadzenie prof. Waldemar Rozynkowski (UMK w Toruniu).
Uczestnikami debaty będą m.in:
  • Kajetan Rajski – redaktor naczelny Kwartalnika „Wyklęci”, autor książek o tematyce historyczno-patriotycznej, m.in. dotyczących Żołnierzy Wyklętych, np. „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”,
  • prof. dr hab. Mirosław Golon – Dyrektor IPN Oddział w Gdańsku, wykładowca UMK w Toruniu,
  • ks. Kamil Pańkowiec – wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Grucie, zaangażowany w inicjatywy patriotyczne społeczności lokalnej,
  • Marcin Kluczyński – redaktor naczelny miesięcznika „Civitas Christiana”, wiceprezes Fundacji „Civitas Christiana”.

Świętojański Festiwal Organowy
Toruń
Nowe Miasto Lubawskie - kościół pw. św. Tomasza Apostoła, godz. 18.45
CZE