Ewangeliczna postawa

2022-05-23
Fot. Małgorzata Borkowska/ Diecezja Toruńska
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa 21 maja zaprosiła na XII Kongres Grup Modlitwy o. Pio Diecezji Toruńskiej.

Na spotkanie przybyły grupy modlitewne z grudziądzkich parafii:
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa Oblubieńca, Podwyższenia Krzyża Świętego,  Świętego Maksymiliana Kolbe oraz św. Andrzeja Boboli w Pieńkach Królewskich, św. Marcina w Sarnowie, św. Katarzyny w Łasinie,  św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim.

Zgromadzonych powitał ks. kan. Zbigniew Gański, diecezjalny koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio. W programie spotkania znalazły się wykłady o. Zdzisława Dumy, kapucyna z Gdańska i ks. prał. Sławomira Odera, Msza św. pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla
z udziałem chóru „Tibi Mariae”, koronka Ojca Pio do Najświętszego Serca pana Jezusa, a w czasie przerwy poczęstunek dla gości.

Podczas wykładu „Matka Boża w życiu i działalności św. Ojca Pio” o. Zdzisław Duma podjął się próby odpowiedzi na pytanie: Czy istnieje jakiś sekret, który mógłby wytłumaczyć świętość Ojca Pio?

Maksymilian Kolbe pisał, że kto zakochał się w Maryi, będzie uświęcony. Ojciec Pio aż do śmierci pielęgnował synowskie powiązanie z Maryją. Zakonnik otrzymał łaskę opieczętowania stygmatami. Kto poznał sekret opieczętowania, poznał także źródło łaski dla Ojca Pio, którym była Maryja. Jak zauważył o. Zdzisław Duma, w maju trwamy na modlitwie do Matki Bożej. Litania Loretańska zawiera wiele tytułów, jakimi nazywana jest Matka Boża. Święty z Pietrelciny miał także swoje wezwania do Matki Bożej: pełna czułości, pełna piękna, najbardziej święta. Ojciec Pio zawsze pukał do serca Maryi, aby otrzymać łaskę, o którą prosił. Stygmatyk nieustannie zachęcał do odmawiania różańca jako skutecznej broni przeciwko szatanowi. Określany był żywym różańcem, ponieważ jego życie oplatało niekończące się Zdrowaś Maryjo.

Biskup Wiesław Śmigiel w czasie homilii mówił, iż to modlitwa jest największym orężem w walce ze złem tego świata. Mamy jeszcze post i jałmużnę, ale modlitwa jest fundamentem, który pozwala nam zmierzyć się ze wszystkimi trudnościami. Na pierwszym miejscu powinna być relacja z Panem Bogiem.

Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali wykładu ks. prał. Sławomira Odera pt. „Świętość św. Jana Pawła II”. Postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II opowiadał, dlaczego Papież Polak został świętym. Kapłan pochodzący z diecezji toruńskiej, od 1985 roku przebywający w Rzymie, mówił o roli Karola Wojtyły w Kościele. Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio zakończył się Koronką Ojca Pio do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Borkowska

Całą relację z wydarzenie będzie można przeczytać w Tygodniku Katolickim „Niedziela” 5 czerwca.