Na Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Artur Szymczyk, obecni byli nie tylko parafianie, ale przede wszystkim siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus (potocznie siostry terezjanki), z przełożoną generalną na czele s. Judytą Jankowską. Zgromadzenie to założył w 1936 roku ks. bp Szelążek.
Bp Adolf Piotr Szelążek ostatnie lata swojego życia, dokładnie od 1946 roku, spędził w podtoruńskim Zamku Bierzgłowskim. Został wydalony z własnej diecezji przez władze sowieckie. Dla księży stało się siedzibą kurii diecezji łuckiej. Biskup mimo podeszłego wieku prowadził aktywną działalność, o czym świadczy zachowana korespondencja. Zmarł w Zamku Bierzgłowskim 9 lutego 1950 r. 12 lutego ciało biskupa sprowadzono do Torunia. 13 lutego w kościele pw. św. Jakuba Mszę św. żałobną odprawił Prymas Polski ks. Stefan Wyszyński. Na pogrzeb przybyło ok. 20 biskupów i ok. 300 księży, biskup został pochowany w krypcie tegoż kościoła.
W ciągu ostatnich trzech lat trwają prace przygotowawcze do procesu beatyfikacyjnego ks. bp. Szelążka. Zakończyli już pracę cenzorzy teolodzy, ich zadaniem było przebadanie drukowanych pism ks. Biskupa. Wyniki swoich szczegółowych poszukiwań w rozproszonych archiwach i bibliotekach w Polsce oraz w kilku miejscach za granicą, podsumowuje także Komisja Historyczna. W 2011 roku Konferencja Episkopatu Polski, na prośbę ordynariusza toruńskiego ks. bp. Andrzeja Suskiego, wyraziła pozytywną opinię dotyczącą rozpoczęcia dochodzenia diecezjalnego.
Modlitwy o łaski za przyczyną ks. bp. Adolfa Piotra Szelążka:
Boże, Ojcze Wszechmogący, który obdarzyłeś
sługę swego Biskupa Adolfa Piotra
pełnią Chrystusowego kapłaństwa,
mądrością w służbie Kościołowi,
dobrocią serca wobec ubogich i pokrzywdzonych
oraz ukochaniem drogi duchowego dziecięctwa,
spraw, abyśmy wsparci jego przykładem
stale wzrastali w wierze oraz miłości Boga i bliźniego.
Pozwól nam cieszyć się jego chwałą w niebie
i udziel łask, o które Cię za jego przyczyną z pokorą
i ufnością prosimy.
Amen.
dk. Waldemar Rozynkowski