»   Jubileusz działkowców

2015-09-13
Ks. kan. Krzysztof Badowski odbiera medal Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców
W sobotę 12 września Mszą św. w konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży rozpoczęły się obchody 80-lecia istnienia w mieście Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz doroczne święto plonów połączone z Okręgowym Dniem Działkowca. Podczas uroczystości ks. kan. Krzysztof Badowski otrzymał przyznane przez Krajową Radę PZD najwyższe odznaczenie: medal „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców”.

Działkowcy wraz ze swoimi rodzinami korzystający z tego naturalnego dobrodziejstwa stanowią najliczniejszą organizację w Chełmży. Z działek korzysta kilka tysięcy mieszkańców miasta. Na uroczystość przybyło do Chełmży prawie 300 gości z okręgu toruńsko-włocławskiego, przedstawiciele sejmu RP, władz PZD, sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, zarządu i rady powiatu toruńskiego, policji, straży pożarnej, rady miasta Chełmży, instytucji kulturalnych i oświatowych oraz burmistrz miasta Jerzy Czerwiński wraz z zastępcą Markiem Kufflem.

Przed rozpoczęciem Mszy św. uczestnicy zapoznali się z historią i zabytkami prastarej chełmżyńskiej katedry. Eucharystię celebrował ks. kan. Krzysztof Badowski, który serdecznie przywitał wszystkich uczestników. Proszono o Boże miłosierdzie dla wszystkich zmarłych działkowców i Boże błogosławieństwo dla wszystkich żyjących i tych, którzy dziękują Bogu za tegoroczne, bardzo trudne ze względu na pogodowe kataklizmy, zbiory.

W darach ołtarza dożynkowy bochen chleba przynieśli starostowie dożynek Ewa Rybacka z Chełmży i Czesław Kozikowski z Chełmna. Z konkatedry działkowcy i goście, prowadzenie przez Powiatową i Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą Jacka Kałamarskiego, przemaszerowali głównymi ulicami miasta do hali sportowo-widowiskowej OSIT, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po przedstawieniu historii ogrodów w Chełmży, prezentacji osiągnięć nagrodzono pucharami i nagrodami właścicieli najpiękniejszych działek. Za całokształt działalności, wspieranie inicjatyw ogrodów działkowych ks. kan. Krzysztof Badowski otrzymał przyznane przez Krajową Radę PZD najwyższe odznaczenie medal „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców”.

Wojciech Wichnowski

Nadajemy na Żywo »
oczekujemy na transmisję...

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny