Droga Krzyżowa inna niż wszystkie - w Grudziądzu

2022-04-04
fot. Małgorzata Borkowska/ Diecezja Toruńska
Droga Krzyżowa inna niż zawsze odbyła się 1 kwietnia w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. Modlitwę przygotowała wspólnota młodzieżowa Sursum+Corda z opiekunem ks. Mateuszem Architą oraz harcerze z Hufca ZHP Grudziądz im. Roty Grudziądzkiej. Oprawę muzyczną zapewniła parafialna schola.

Było to niezwykłe misterium, bo zgromadzeni zobaczyli nie tylko historię Jezusa dźwigającego Krzyż przez kolejne stacje. Młodzież przygotowała sceny obrazujące grzechy każdego z nas, które Jezusa na ten Krzyż zaprowadziły.

Pojmany Jezus Chrystus został skazany na śmierć przez Piłata. Rozpoczyna Drogę Krzyżową dźwigając grzechy ludzkości. - Nasze życie wypełnione jest listą zadań, która zdaje się nie mieć końca. Kiedy jednak znajdujemy chwilę, by zwolnić, zatrzymać się (…) uciekamy od tego – myśl ta była początkiem rozważania nad pierwszym krzyżem – brakiem modlitwy. Bo uciekamy również od rozmowy z Bogiem. Każdy w domu ma zapewne Pismo Święte, przez które mówi do nas Bóg. Czy Go słuchamy, rozważamy? Bóg mówi też do nas przez codzienne wydarzenia. Nie zawsze to dostrzegamy. Nie zawsze zauważamy, co Pan Bóg chce nam powiedzieć. I wreszcie mówi do nas przez bliskich. Ile czasu poświęcamy na rozmowę z domownikami? Codzienne nasze wybory mogą prowadzić do upadków, które początkowo są nieistotne, nie mają znaczenia. Nagromadzenie takich małych potknięć prowadzi do zguby. Powinniśmy zadecydować, który upadek będzie tym ostatnim.
Po zatrzymaniu się nad kolejną słabością młodzi podchodzili do krzyży znajdujących się obok siedzącego i przyglądającego się Jezusa i przybijali tabliczkę z nazwaną winą.

Pojawiły się tam uzależnienia, zdrada, brak szacunku, wyśmiewanie, brak przebaczenia, poniżanie i kradzież. Jezus bierze na swe barki wszystkie te słabości, wszystkie nasze grzechy On wziął ze sobą na Krzyż i zgładził je swoją śmiercią.

Kończąc nabożeństwo ks. kan. Grzegorz Pszeniczny, proboszcz miejsca, podzielił się bardzo osobistą refleksją – Dziś, kiedy chowałem niezwykle bliską mi osobę, a wieczorem brałem udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, szczególnie dotknęło moje serce to, jak bardzo ważna jest wiara człowieka, która przenosi go na tamtą stronę życia – mówił duszpasterz. Ksiądz Proboszcz podziękował wspólnocie młodzieżowej i jej opiekunowi, harcerzom i wszystkim zaangażowanym w wydarzenie za przygotowanie pięknego nabożeństwa wielkopostnego, które jeszcze pełniej pozwoli przygotować się na Święta Zmartwychwstania. Zebrani zakończyli spotkanie modlitewne Apelem Jasnogórskim.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Borkowska