Diecezja Toruńska

Diecezja Toruńska

19. Dzień Judaizmu

2016-01-14
Wspólna modlitwa na Cmentarzu Żydowskim rozpocznie 19. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Miejscem centralnych obchodów, zaplanowanych na 17 stycznia, będzie Toruń. W wydarzeniu wezmą udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela, Anna Azari.

Myślą przewodnią wszystkich wydarzeń stanie się pytanie, zaczerpnięte z Pierwszej Księgi Królewskiej - „Co ty tu robisz Eliaszu?” (1 Krl 19,14).

Ks. dr hab. Dariusz Iwański, odpowiedzialny za organizację Dnia Judaizmu z ramienia diecezji toruńskiej, ma przede wszystkim nadzieję na „dobre spotkanie”. - Będzie to kolejna okazja, żeby się spotkać ponad podziałami i dostrzec to, co mamy wspólnego. A mamy bardzo wiele, mimo że doktryny obu grup religijnych są znacząco różne. Chciałbym, aby udało nam się wyeksponować podobieństwa - wspólne dziedzictwo - tłumaczył.

Jak podkreślił ks. Iwański, tego typu spotkania są atrakcyjne głównie dla teologów, ludzi, którzy na co dzień zajmują się dialogiem, mają większe pojęcie o sprawach doktrynalnych. - Dla nich z pewnością interesująca będzie debata, którą poprowadzi prof. Jan Grosfeld w kontekście motta tegorocznego Dnia Judaizmu - „Co ty tu robisz, Eliaszu?” (1 Krl 19, 9). Na pewno będzie to ciekawy panel z udziałem rabinów, biskupów oraz naukowców - dodał.

Dla mieszkańców Torunia przygotowano m.in. nabożeństwo w Katedrze śś. Janów o godz. 16.15, a o godz. 18 przedstawienie w Dworze Artusa „Raduj się, Toruniu”, w którym może wziąć udział około 300 osób. Spektakl zostanie zaprezentowany przez Stowarzyszenie Twórcze „SztukPuk Sztuka”, zrzeszające na co dzień artystów oraz twórców związanych z Rzeszowem oraz województwem podkarpackim.

Wcześniej, od środy (13 stycznia) do piątku (15 stycznia), w Centrum Sztuki Współczesnej będzie trwał Mini Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Będą to darmowe pokazy zamknięte przeznaczone dla konkretnych klas szkół średnich Torunia. Na spotkania oprócz centrum zaprasza Ambasada Izraela w Polsce. Na ekranie zostaną zaprezentowane m.in. tytuły: „5 godzin od Paryża”, oraz „Swat”.

- Chcemy, zwłaszcza młodzieży, powiedzieć coś więcej o Izraelu. Tak się składa, że jestem przewodnikiem po Ziemi Świętej, mam przyjaciół po tamtej stronie Morza Śródziemnego - mówi ks. Iwański. - Byłem w Izraelu z młodymi niejednokrotnie i wiem, jak wiele się zmienia w ich głowach, kiedy zobaczą tamten świat i prawdziwych Żydów, kiedy nastąpi spotkanie tych dwóch różnych kręgów. Ponadto Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski przygotował specjalne materiały w kontekście katechezy szkolnej - dodał współorganizator Dnia Judaizmu.

Anna Wielgoszyńska, katechetka w Zespole Szkół w Nowym Grodzicznie i ks. Przemysław Syrkowski, realizowali razem z młodzieżą klas drugich gimnazjum projekt zatytułowany „«... Abrahamowi i jego potomstwu na wieki» (Łk 1,55) - Izrael ziemia Ojców”. Jego celem było ukazanie korzeni wiary chrześcijańskiej i poznanie starszych braci w wierze. Także kształtowanie postawy szacunku wobec przedstawicieli najstarszej religii świata - judaizmu.

Uczniowie mieli za zadanie m.in. przygotować prezentację multimedialną na temat Izraela, przedstawiając m.in. uwarunkowania geograficzne, społeczne czy kulturowe. Jedna z grup zajęła się zbieraniem materiałów na temat symboli judaizmu i kultury żydowskiej. Kolejna - alfabetem hebrajskim. Powstała też duża wystawa fotograficzna przedstawiająca życie narodu izraelskiego obecnie. Całość zostanie zaprezentowana 14 stycznia uczniom, rodzicom i zaproszonym gościom.

- Dzięki takim projektom młodzi mają możliwość poznania nie tylko kultury chrześcijańskiej, ale również żydowskiej. Religia z kolei należy do bloku przedmiotów humanistycznych, a wiedza z jej zakresu przydaje się chociażby na późniejszych egzaminach. Uczniowie docierają do korzeni naszej wiary - są tym zainteresowani. Także z grupą uczniów jedziemy na obchody Dnia Judaizmu do Torunia - powiedziała katechetka.

Komitet Honorowy 19. Dnia Judaizmu stanowią: ks. bp Andrzej Suski - Ordynariusz Diecezji Toruńskiej, ks. bp Mieczysław Cisło - przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, Michael Schudrich - Naczelny Rabin RP, Anna Azari - Ambasador Izraela w Polsce, Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego, Michał Zaleski - Prezydent Torunia.

Jak podkreśliła Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Miasta Torunia, ratusz pomaga w przygotowaniu obchodów. - Udostępniamy nasze sale, a także organizujemy 17 stycznia o godz. 18 w Dworze Artusa spektakl „Raduj się, Toruniu”. Na pewno jest to dla naszego miasta wydarzenie prestiżowe. Chcemy - jako gospodarz Dnia Judaizmu - podkreślić jego wagę i przybliżyć mieszkańcom znaczenie tego spotkania - dodała.

Oficjalne rozpoczęcie obchodów 19. Dnia Judaizmu nastąpi o godz. 11.50 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Swoje pozdrowienie do uczestników wystosuje po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek. Prezentację na temat kultury żydowskiej i sytuacji Żydów w regionie przedstawi dr Michał Targowski z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Następnie odbędzie się panel skoncentrowany wokół hasła Dnia Judaizmu "Co ty tu robisz, Eliaszu?" (1 Krl 19, 9), a także nawiązujący do 50-rocznicy Deklaracji Soboru Watykańskiego II "Nostra aetate" o stosunku do religii niechrześcijańskich. Wezmą w nim udział: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, bp Mieczysław Cisło i Krzysztof Dorosz, a prowadzenie zapewni prof. Jan Grosfeld.

Po południu nastąpi nabożeństwo w zabytkowej katedrze św. Janów w Toruniu, z udziałem m. in. Rabina Boaz Pasha z Izraela, miejscowych biskupów, kapłanów, przedstawicieli życia konsekrowanego i wiernych diecezji toruńskiej. Wieczorem goście będą mogli wziąć udział w spektaklu "Dybuk", który zaprezentuje Teatr Żydowski z Warszawy.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Ma on na celu promocję refleksji wśród katolików na temat wspólnego duchowego dziedzictwa z żydami. Chodzi również o podanie dalszych impulsów do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Towarzyszą temu spotkania, prelekcje, dyskusje panelowe, imprezy kulturalne, a także wspólna modlitwa. Co roku centralne obchody tego Dnia odbywają się w jednym z polskich miast.

Organizatorami ogólnopolskich obchodów 19. Dnia Judaizmu są: diecezja toruńska, Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi, miejskimi i wojewódzkimi
jm/KAI
PROGRAM OBCHODÓW

9.00         Przyjazd zaproszonych Gości na Wydział Teologiczny przy ul. Gagarina 37 w Toruniu (kawa)

10.30     Wspólna modlitwa na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Pułaskiego 18 w Toruniu

11.30     Spotkanie z dziennikarzami w Sali Radzieckiej (Ratusz Staromiejski)

12.00     Oficjalne rozpoczęcie obchodów w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Powitanie i przedstawienie zaproszonych Gości.

- Po modlitwie Anioł Pański - pozdrowienie Ojca św. Franciszka dla uczestników Obchodów.

12.15     Prezentacja na temat kultury żydowskiej i sytuacji Żydów w Regionie (dr Michał Targowski)
 
12.45     Mini recital dzieci i młodzieży z Toruńskiej Szkoły Muzycznej

13.00     Panel dyskusyjny inspirowany słowami 1 Krl 19,9: "Co Ty tu robisz Eliaszu?" (prowadzi prof. Jan Grosfeld)

14.15      Zakończenie i przejazd na obiad do Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu

16.00     Otwarcie wystawy fotografii z pielgrzymki papieża Franciszka do Ziemi Świętej (Katedra śś. Janów w Toruniu)

16.15     Wspólne nabożeństwo w Katedrze śś. Janów

18.00     Wieczór żydowski w Dworze Artusa. W programie: 
- Przedstawienie „Raduj się Toruniu” - spektakl w wykonaniu Stowarzyszenia SztukPuk.
Diakonia Życia »
Diakonia Życia
Synod »
Synod
Biskupi Diecezji »
Biskup Wiesław Śmigiel

Biskup Diecezjalny

Wiesław Śmigiel
Biskup Józef Szamocki

Biskup Pomocniczy

Józef Szamocki
Biskup Andrzej Wojciech Suski

Biskup Senior

Andrzej Suski
Kalendarz »
CZE
1
Dzień świętości życia kapłańskiego
Brodnica - parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, godz. 11.00
CZE
3
Święcenia diakonatu
Toruń - katedra świętych Janów, godz. 10.00
CZE
3
Festiwal Piosenki Harcerskiej i Religijnej
Chełmża - bazylika konkatedralna
CZE
3-4
Wprowadzenie relikwii bł. ks. Frelichowskiego
CZE
5
Diecezjalny kongres "Ku trzeźwości narodu"
Górsk - Centrum Edukacji Młodzieży
Skrzynka modlitewna »
© Diecezja Toruńska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zabronione pobieranie i powielanie jakiejkolwiek części portalu
bez uprzednio uzyskanej zgody redakcji.
Informacja Prawna:
Redakcja Portalu:

ks. Paweł Borowski
tel. 56 622 35 30
email: redakcja@diecezja-torun.pl
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies
© 2015-2020 Wykonanie Marcin Koźliński / Hosting Twoje-Miasto Sp. z o.o. / SYSPiR CMS
KLAUZULA INFORMACYJNA

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska z siedzibą przy ul. Łaziennej 18 w Toruniu, reprezentowana przez Biskupa Diecezjalnego Wiesława Śmigla;
  2. inspektorem ochrony danych w Diecezji Toruńskiej jest ks. Paweł Kołatka, ul. Łazienna 18, 87-100 Toruń, tel. 56 622 35 30, email: inspektor@diecezja-torun.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Toruńska, Redaktor Strony, oraz Podmiot Przetwarzający: Twoje-Miasto;
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.